Ogród wiejski
Ogrody wkomponowane w otoczenie są przyjazne dla oka i tworzą spójną całość z przystającym krajobrazem. Pamiętajmy o tym przed przystąpieniem do projektowania. Jeżeli podobają Ci się malownicze, bujnie kwitnące rośliny oraz naturalne surowce – ten artykuł jest dla Ciebie;)
Zasady kompozycji:
O ile w formalnym ogrodzie układamy wszystko „pod linijkę” i stawiamy na geometryczną harmonię, tutaj króluje pewien nieład. Rośliny tworzą gąszcz, wskazane jest budowanie tajemniczych zaułków o romantycznym charakterze.
Rośliny:
Ważne jest używanie gatunków rodzimych, występujących naturalnie w konkretnym krajobrazie, ponieważ egzotyczne będą wyglądały fałszywie. W ogrodzie naszych dziadków często występowały sady a w nich Koksy i Koszele.
Pamiętajmy o ziołach. Idealnie sprawdzi się lubczyk czy macierzanka, lebioda, czarnuszka, bazylia, mięta -wiejski ogród to intensywne barwy i zapachy!
Polecane byliny: bodziszki, chabry, dzielżany, dzwonki, firletki, jeżówki, kosaćce, lilie, liliowce, łubin, maki, marcinki, nachyłki, naparstnice, ostróżki, piwonie, rudbekie, złocienie różowe i margerytki oraz dalie i wiosenne rośliny cebulowe. Rośliny jednoroczne i dwuletnie: astry, bratki, cynie, godecje, groszek pachnący, klarkie, komosy, lewkonie, lwie paszcze, maciejki, tytoń ozdobny, malwy, nagietki, nasturcje, niezapominajki, szarłaty, słoneczniki, suchołuski.
Polecane krzewy:
forsycje, jaśminowce, kaliny, lilaki(zwane bzami) oraz róże (zwłaszcza stare odmiany oraz nowe z grupy tak zwanych róż angielskich).
Ogrodzenie:
Wybierając ogrodzenie stawiajmy na naturalne materiały, faktury i kolorystykę. Dla wiejskiego krajobrazu pasują elementy łączące się z spójnie z krajobrazem.
-Mury z surowego kamienia – W Wielkiej Brytanii często spotykanym jest widok kamiennego ogrodzenia z sąsiednimi pastwiskami, co po
-Drewniane sztachety – luźno ułożone drewniane paliki nie wyróżniają się i stanowią idealne obrzeże dla bylinowych rabatek
-Wiklinowy płotek
-Obwódka z roślin
Nawierzchnie:
-Łupany surowy kamień to kwintesencja wiejskiej elegancji. Żeby dodać nawierzchni koloru luki pomiędzy płytami można wypełnić bujnymi kwiatami: floks, macierzanka, rozchodnik.
-Cegła najlepiej układana w jodełkę z pozostawieniem luk na płożące się po nawierzchni rośliny
Meble:
Wszystko co stare i zużyte idealnie się tu wkomponuje. Idealnie będą wyglądały meble z metaloplastyką o roślinnych ornamentach. Stylowo będą również wyglądały akcesoria ogrodnicze w otoczeniu bylin np. wylewające się z wazy bratki czy floksy w koszyczku albo rustykalnej konewce.