Przed przystąpieniem do prac należy zbadać odczyn gleby.
Można to zrobić za pomocą specjalnego miernika lub oddając glebę do stacji chemiczno- rolniczej. Odpowiednie pH dla trawnika to 5,5-6,5. Jeżeli ziemia w ogrodzie jest zbyt kwaśna, należy ją zwapnować dobierając odpowiednią dawkę (10kg/100 m2). Wapniowanie najlepiej przeprowadzać jesienią i stosować dolomit lub kredę nawozową.
Glebę o odczynie zasadowym zwykle trzeba wymienić w warstwie 15-20 cm, ponieważ trudno ją ulepszyć. Następnie należy przystąpić do przygotowania podłoża, usuwając chwasty mechanicznie lub za pomocą herbicydów. Jeżeli zdecydujemy się na Roundup lub Avans, na terenie nie można wykonywać prac ziemnych przez okres 2-4 tygodni. Oprysk trzeba wykonać w dni słoneczne bez opadów czy wiatru. Należy przestrzegać tej reguły i przełożyć prace, gdy pogoda jest niepewna.
Na tym etapie dokonuje się modelowania terenu, pamiętając by nie mieszać żyznej próchniczej warstwy z podglebiem. Można wzbogacić glebę dawką amofoski (2 kg/100m2), którą zagrabimy. Po wykonaniu wstępnej niwelacji wyrównujemy powierzchnię gleby listwą i ugniatamy ciężkim walcem (ponad 70kg). Następnie najlepiej kilkakrotnie mocno zwilżyć glebę i pozwolić jej pracować, pozostawiając na tydzień przerwy.
Następnie przystępujemy do siewu nasion, w dawce 25-50 gram/m2. W miejscach, gdzie gleby nie są tak urodzajne lub swoje siedlisko mają ptaki, można zastosować o 30 % więcej nasion. Powierzchnię wysiewu należy przykryć warstwą gleby i uwałować. Dla zabezpieczenia nasion przed wyjadaniem ich przez ptaki można przykryć glebę fizeliną. Pierwsze kiełkujące źdźbła mogą pojawić się już po kilku dniach, bardziej szlachetne z nich 2-3 tygodni po wysiewem.