Żeby cieszyć się ich okazałymi i pachnącymi kwiatostanami, musimy włożyć sporo wysiłku w ich uprawę. Najważniejszymi zabiegami są odpowiednie cięcie, wykonywanie oprysków przeciwko szkodnikom.
Sadzenie róż
Mało kto wie, że przed sadzeniem róży należy skrócić jej korzenie do 20-25 cm I moczyć w preparacie grzybobójczym przez dobę. Przy sadzeniu należy zwrócić uwagę by miejsce szczepienia wystawało ponad powierzchnię gruntu.
Przycinanie róż:
- Wielkokwiatowe – zostawiamy do 6 młodych pędów , wykonujemy cięcia nad 3 oczkiem, co sprawi, że nasza roślina będzie mniała mniej kwiatów, ale bardziej obfitych. Jeżeli chcemy mieć więcej mniejszych kwiatów, tniemy nad piątym lub szóstym oczkiem.
- Parkowe i okrywowe – potrzebują odmłodzenia co 4-6 lat. W tym celu należy je mocno ukształtować do porządanego kształtu.
- Miniaturowe – skracamy do poziomu 15-20 cm nad poziomem gruntu
- Pnące – formujemy po 4 roku od posadzenia, wycinając co 2-3 lata stare pędy przy nasadzie. Wiotkie pędy możemy skracać, ucinając 30 % długości.
- Pienne- należy dbać o usuwanie odrostów z podkładki. Róże skracamy na 4-5 oczku.
Opryski przed szkodnikami
Róże to szlachetne rośliny, którym zagraża wiele chorób. Głównymi chorobami tego gatunku jest mączniak, rdza oraz czarna i szara plamistość, objawiające się zmianami liści. Walczyć z nimi możemy za pomocą specjalistycznym opryskom z preparatami grzybobójczymi. Oprysk należy przeprowadzać w suchy i słoneczny dzień. W przypadku wystąpienia opadów zabieg należy potówtórzyć. Szkodnikami żerującymi na pąkach są różne odmiany mszycy, którą też możemy zwalczać za pomocą oprysku.
Ochrona na zimę
Żeby zabezpieczyć naszą różę przed mrozami należy usypać wokół jej bryły korzeniowej kopczyk z ziemi o wys. około 20 cm. Części nadziemne rośliny należy zabezpieczyć fizeliną oraz związać. Będzie to ochrona przed stojącym śniegiem.