Zastoiska wody po ulewach i nadmierne ilości wody przy korzeniach to ciężkie warunki dla roślin, uniemożliwiające cieszenie się pięknym ogrodem.
Jak przekonać się czy na naszej działce potrzebny będzie drenaż? W tym celu należy obserwować zwierciadło wody gruntowej. Można wykonać na działce dół około 1-1,4m i kontrolować jego stan. Jeżeli bez opadów deszczu zebrała się tam woda lub po opadach utrzymuje się ona kilka dni, świadczy to o konieczności wykonania systemu drenarskiego.
Drenaż wykonujemy kiedy:
-Działka nie ma nachylenia terenu i jest płaska, a przez to woda nie ma gdzie odpływać. Optymalne nachylenie terenu w ogrodzie to 3-20%.
-Gleba w ogrodzie nie ma odpowiedniej przepuszczalności (gleba gliniasta lub gliniasto-ilasta)
Uwaga: Drenaż wykonujemy przed wykonaniem ogrodu! Zanim wysypiemy warstwę urodzajną i posadzimy rośliny
Do jego wykonania potrzebujemy luźny materiał, którego zadaniem ma być zgromadzenie jak największej ilości wody w jak najszybszym czasie. Może być to: kamień, ceramika, keramzyt, piasek.
W przypadku gleby płaskiej, ale przepuszczalnej najlepiej wykonać z piasku gruboziarnistego. W tym celu na całej działce wykonujemy dołki o średnicy 30 cm w odstępie 2m, tak by głębokością dochodziły do przepuszczalnej warstwy gleby.
W przypadku gleb ciężkich należy wykonać system drenarski składający się z kruszywa oraz rur drenarskich. Główne rury o średnicy 10-15 cm, połączone są wraz z bocznymi o mniejszych średnicach i ułożone z niewielkim spadkiem (1-1,5%) w kierunku naturalnego spadku terenu. Takie rozwiązanie wykorzystuje się zwykle na niewielkim obszarze. Ewentualnych nadwyżek nie powinno się odprowadzać do studzienek kanalizacyjnych, jednak jest to dopuszczalne w trudnych przypadkach, po uzyskaniu zgody od operatora sieci wodociągowej.