Dobry obserwator samym spojrzeniem może ocenić, jaka gleba znajduje się na jego działce. Skąd czerpać takie informacje? Podpowiada nam matka natura.
1. Zasobność azotu
Tam gdzie występują gleby o niskiej zawartości azotu, zauważymy fiołka trójbarwnego i wrzos zwyczajny. A jeśli stężenie tego związku jest wysokie – cykorię podróżnik i pokrzywę.
2. Zawartość wapnia
Niska zawartość to doskonałe środowisko dla chabra bławatka, szczawiu polnego i rumianka pospolitego. O wysokiej świadczy występowanie gorczycy polnej, ostrożnia polnego i świerzbnicy polnej.
3. Rodzaj podłoża
Gleby piaszczyste to stanowisko fiołka polnego i bodziszka drobnego. Gleby ilaste to jaskier rozłogowy i ostróżeczka. Gleby gliniaste – gorczyca polna i łopian większy.
4. Kwasowość gleby
Odczyn kwaśny uwielbiają: szczaw polny, fiołek trójbarwny, wrzos zwyczajny, koniczyna polna i skrzyp polny. Na zasadowych glebach wyrastają: babka zwyczajna, jasnota biała, tobołki polne, maki polne, ostróżeczki polne, pokrzywa żegawka, wilczomlecze. Jeśli na rabatach znajdziesz sporo przetaczników polnych i taszników pospolitych, to znaczy, że odczyn jest obojętny.