Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych dotyczących trawnika jest jego koszenie. Czynność tą przeprowadzamy by nasza murawa miała określoną wysokość. Nie każdy trawnik kosimy tak samo. Co ma na to wpływ? O tym w dalszej części artykułu.
- Wiek murawy – kilkudziesięcioletnie trawy możemy obficie kosić, a dopiero założony trawnik jest jeszcze wrażliwy i może ulec zniszczeniu w przypadku krótkiego koszenia
- Zaopatrzenie traw w azot, fosfor, potas – czyli składniki pokarmowe, które wpływają na wzrost. Jeśli ich nie dostarczamy, murawa będzie rosła mniej urodziwie.
- Zapotrzebowanie na wodę i wilgotność powietrza
- Temperatura- trawa najszybciej odrasta w temperaturze 15-25 stopni Celsjusza. W miesiącach od V-IX trawnik wymaga częstszego koszenia.
- Sposób użytkowania trawnika – im intensywniej jest użytkowany tym częściej powinien być wzmacniany przez właściwe cięcie
Na jaką wysokość kosić trawę?
Tu sprawdza się zasada częściej, a mniej. Nowo założony trawnik nie powinien być ścinany nisko. Wszystkie niedawno powstałe trawniki wystarczy ścinać na 4-6 cm. Już istniejące trawniki można ścinać na wys 3-5 cm, trawniki użytkowe na 6 cm.
W czasie upałów zostawmy wyższą wysokość murawy
Podczas suszy trawnik powinien mieć 8 cm, a ścinanie powinno dotyczyć tylko czubków traw. Obfite cięcie przy temperaturach 30 stopni jest równoznaczne ze zniszczeniem murawy.
Nie kosimy, gdy trawa jest mokra
Pamiętajmy, że można ścinać jedynie suchą trawę. Po opadach deszczu wstrzymajmy się, dopóki nadmiar wody nie wyparuje
Po koszeniu warto zgrabić trawnik
Mimo, że kosiarki wyposażone są w pojemniki do zbierania trawy, warto dodatkowo zgrabić murawę. Pozwoli to na pozbycie się resztek i pobudzi naszą trawę do krzewienia.