Mając gotowy projekt sporządzony samodzielnie lub przez architekta krajobrazu, możemy przystąpić do wykonania zadania. Najważniejszą rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest dokładne odwzorowanie odległości zawartych w projekcie, na ziemi.
Co będzie nam potrzebne?
-sznurek
-kołki
-taśma miernicza (im dłuższa tym lepiej)
Narysowany projekt najłatwiej przenieść w teren za pomocą kołków i sznurka. Przed rozpoczęciem prac teren musimy oczyścić ze śmieci i gruzu, a także wyrównać poziom za pomocą grabi.
Pomiary zaczynamy przenosić od charakterystycznych punktów na działce. Mogą to być narożniki budynku, istniejące ogrodzenie sąsiada, skrzynka energetyczna, istniejące drzewo czy graniczniki działki. Przenosząc odległości taśmą mierniczą starajmy się zachować kąt prosty. Nie przejmujmy się drobnymi odchyłami w wymiarach. Na mapie w skali 1:100 jeden milimetr to aż 10 cm w terenie.
By przenieść projekt w teren musimy wyznaczyć linię ścieżek, rabat, a także oraz miejsc, w których znajdzie się zaplanowana mała architektura.
Okręgi lub elipsy nie będą dla nas trudnym zadaniem, jeżeli pomożemy sobie cyrklem ze sznurka i gwoździa. By narysować koło wbijamy gwóźdź w miejsce, które będzie jego środkiem. Następnie obwiązujemy go sznurkiem i dzięki taśmie mierniczej odmierzamy żądany promień, który odrysowujemy za pomocą kołka. By wyznaczyć elipsę dwa kołki należy wbić w ziemię, aby utworzył ogniska elipsy. Zarzucamy na nie zawiązaną szeroką pętlę ze sznurka. Po włożeniu w nią trzeciego kołka, po naprężeniu będzie można narysować elipsę.
Na końcu warto przyjrzeć się wyznaczonym liniom i kształtom z różnych perspektyw i ewentualnie skorygować szczegóły, jeśli uznamy to za potrzebne.