Wirydarz Ossolineum

Historia ogrodu

Mamy przyjemność dbać o to zaskakujące bujnym krajobrazem miejsce, żeby wszyscy odwiedzający mogli nacieszyć się jego widokiem. Wejść do Ogrodu można od ul. Szewskiej lub Placu Nankiera.

Początki tego ogrodu sięgają XVII wieku, a założycielem był Michał Fibiger z zakonu krzyżackiego. Budynek Ossolineum był ówczesnym klasztorem służącym zakonnikom, przejętym w późniejszym czasie przez Gimnazjum Świętego Macieja. Przez pewien okres ogród służył za boisko sportowe, jednak Anna Morasiewicz, która miała wpływ na obecny wygląd miejsca, nadała mu barokowych walorów. W centralnym miejscu stoi pomnik Angelusa Siliusa, który był znanym śląskim barokowym poetą, którego wybitnym dziełem jest „Anielski Wędrowiec”. Co roku wręcza się na placu Ossolineum literacką nagrodę Europy Środkowej – Angelus. Drugi pomnik to figura Chrystusa Zmartwychwstałego, wykonana z piaskowca.

W 2017 roku upłynie 200 lat od powołania do życia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – instytucji o wyjątkowym znaczeniu w polskiej kulturze i historii. Jako opiekunowie terenu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w nagraniach do jubileuszowego filmu.

Galeria zdjęć

Kontakt

Co możemy zrobić dla Ciebie?

Jeśli myślisz o ogrodzie, ale potrzebujesz wsparcia, Wrocławskie Ogrody zawsze służą radą, projektem jak również kompleksowym wykonaniem. Jesteśmy właśnie po to, aby Ci pomóc. Zadzwoń lub napisz.