Rozwój miast i rozbudowa infrastruktury sprawiła, że teren zielony wokół nas znacznie się zmniejszył. Rozwiązaniem w tym wypadku jest zagospodarowanie wcześniej niewykorzystanego obszaru roślinnością.
Takie małe wyspy zieleni pozwalają na lepszą gospodarkę wodą opadową oraz wspomagają izolację budynków. Dodatkowo mogą stanowić aspekt rekreacyjny dla mieszkańców, dodający naturalności nowoczesnej
Ze względu na konstrukcję, możemy podzielić je na:
- Intensywne – wysoki ciężar warstwy wegetacyjnej, nieograniczony zakres szaty roślinnej
- Ekstensywne- niewielki ciężar i mała grubość warstwy wegetacyjnej
Rodzaj dachu musi być zaplanowany na etapie projektu budynku. O ile dach ekstensywny porastają niewymagające krzewinki: zioła, rozchodniki, rojniki o ciężarze w granicach 30-60kg/m2 to przy dachu intensywnym stropodach musi być dodatkowo wzmacniany. Ciężar takiego założenia to od 200-900kg/m2. Dach ekstensywny składa się również z warstwy retencyjnej, warstwy odprowadzającej nadmiar wody oraz systemu nawadniającego. Można go założyć przy na dachach płaskich ( do 3 stopni spadku).
Wykonanie nawodnienia na zielonym dachu musi być bardzo precyzyjne, ponieważ każdy przeciek grozi katastrofą budowlaną. Korzystne jest wykorzystanie do nawadniania wody opadowej, która jest utrzymywana na stałym poziomie w obrębie warstwy drenażowej.
W zależności od wymagań i stopnia skomplikowania konstrukcji, możemy wyróżnić następujące warstwy dachu:
- Retencja wody opadowej i miejsce rozrostu roślin
- Układ odprowadzający nadmiar wody
- Ochronę przeciwerozyjną
- Warstwę filtracyjną
- Warstwę ochronną
Pokrycia dachu stanowiące barierę dla korzeni to: PCV, EPDM,PE, pokrycia bitumiczne z ochronną wkładką miedzianą i poliestrową.